Värske unetust puudutava uuringu järel leiti, et kanepiravimid "parandavad märkimisväärselt unekvaliteeti"

Värske unetust puudutava uuringu järel leiti, et kanepiravimid “parandavad märkimisväärselt unekvaliteeti”

Ühendkuningriikides viidi hiljuti läbi uuring, kus võeti vaatluse alla unetuse all kannatavad inimesed ning avastati, et kanep võib olla tõhus ravim häirele, mis mõjutab ühtekokku umbes 10% Ühendkuningriigis elavatest inimestest.

Ajakirjas Brain and Behavior avaldatud uuring hindas kliinilisi tulemusi, mida jagasid patsendid, kellele oli määratud kanepipõhiseid ravimeid mõne riigis asuva kliiniku kaudu. Teadlased kasutasid andmeid selleks, et välja selgitada, kuidas mõjutavad kanepipõhised ravimid unetust, ärevust ning üldist tervisega seotud elukvaliteeti. Kasutatud andmed pärinevad Ühendkuningriigi Meditsiinilise Kanepi Registrist – tegemist on tulevikku vaatava registriga, mille eesmärk on koguda teavet kanepi väljakirjutamiste ja hilisemate tulemuste kohta.

61 osalejat täitsid standardseid hindamisküsimustike oma unekvaliteedi (SQS), ärevustaseme (GAD-7) ning üleüldise elukvaliteedi kohta (EQ-5D-5L). Vastuseid kasutati, et määrata alguspunkt, millega 1, 3 või 6 kuu pärast tulemusi võrrelda. 24 patsendile selles uuringus määrati õie kujul kanepi suitsetamine läbi aurusti, 16 patsiendile õlikujul ravimid ning 17 patsiendile määrati nii õit kui ka õli.

Hilisemad tulemused näitasid kõigil kolmel hilisemal testperioodil patsientide unevaliteedi paranemist, samuti ärevustaseme langust ning üleüldist elukvaliteedi paranemist. Vaid väike arv vastanutest teatas ravimite kõrvaltoimetest – 13% teatasid sümptomitest nagu suu kuivus, pearinglus ning endiselt püsiv unetus. Eluohtlikkest sündmustest ei teatanud keegi.

„Selle uuringu käigus uuriti unetuse all kannatavaid patsiente, kellele määrati mõni kanepipõhine ravim. SQS tulemuse suurest muutusest võib järeldada, et patsientide unekvaliteet paranes märgatavalt” teatasid uuringu läbiviijad.

„Enam kui 40% osalejatest, kes läbisid PROM-i vooru (patsiendi poolt teatatud tulemusnäitajad), teatasid olulisest unekvaliteedi paranemisest. Tulemused näitavad, et kanepipõhised ravimid toimisid ka patsentide puhul, kelle puhul polnud varem turul olnud litsentseeritud ravimid unetuse vastu toiminud. Pärast kanepiravi määramist märgati paranemist nii SQS, GAD-7 ning EQ-5D-5L tulemustes.

Uuring ei ole lõplik, mis tähendab, et enne kindlate järelduste tegemist tuleb veel täiendavaid uuringud teha selles osas, kuidas kanepipõhised ravimid võivad unetuse all kannatavaid inimesi aidata. Kuna Ühendkuningriigis määratakse patisentidele ravimina aina rohkem kanepit, siis loodavad teadlased peatselt rohkemgi andmeid kokku koguda ning veelgi kindlamaid tulemusi jagada.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sotsiaalmeedia

Reklaam