Liisa Pakosta hoiatab: Kanepi legaliseerimine võib soodustada vale arusaamu narkootikumidest

Liisa Pakosta hoiatab: Kanepi legaliseerimine võib soodustada vale arusaamu narkootikumidest

Eesti parlamendiliige Liisa-Ly Pakosta arvab, et Eesti peaks oma uimastipoliitika ümber hindama seoses muutunud väliskeskkonnaga. Tema ja tema erakond siiski ei toeta kanepi legaliseerimist, kuna see võib eriti noorte seas levitada ekslikku arusaama, et on olemas head ja halvad narkootikumid.

TV3 portaal küsitles Eesti erakondi nende nägemuste kohta riigi narkopoliitika kujundamisel ning selle kohta, kas praegune suund on õige. Küsimus polnud seotud hiljutiste valimispidudelt leitud kokaiinikasutuse tõenditega, vaid oli mõeldud laiemaks aruteluks Eesti uimastipoliitika kohta.

Pakosta, kes kuulub Riigikogu õiguskomisjoni ja esindab erakonda Eesti 200, rõhutas, et uimastipoliitika peaks tuginema teadusuuringutele, mitte emotsioonidele, ja selle eesmärk peaks olema inimeste tervise kaitsmine pikemas perspektiivis. “Teadusuuringud aitavad vähendada uimastitega seotud kahjusid, sealhulgas tulirelvade kasutamist, ning lahendada laiemalt vaimse tervise probleeme,” ütles ta.

Pakosta sõnul on väliskeskkonna muutumine tinginud vajaduse üle vaadata Eesti uimastipoliitika. Ta märkis, et viimastel aastatel on kasvanud võimalused toota narkootilisi aineid laborites, kasutades legaalseid komponente. “Turule on tulnud sünteetilised kannabinoidid ja opioidid, mille puhul on surmava ja mõnutunde tekitava koguse vahe väga väike. Veelgi enam, diilerid pakendavad neid aineid ja ühe doosi toimeainete sisaldus on teadmata. Samuti on anonüümne müük muutunud palju lihtsamaks.”

Muudatuste tegemiseks tuleks Pakosta sõnul kaasata teadlasi ja õppida teiste riikide kogemustest, sealhulgas politsei ja arstide kogemustest. “Üks kaalumist vääriv teema on noorte narkosurmade ennetamiseks pakkuda võimalust ainete anonüümseks koostise määramiseks. See võiks päästa elusid, kui noored saaksid kontrollida, kas nende ostetud ained ei sisalda surmavaid lisandeid. See on ettepanek, mis on tulnud inimestelt, kes aitavad igapäevaselt sõltlasi,” ütles Pakosta. Ta lisas, et diilerite arvu vähendamiseks tuleks vaadata üle karistused narkootikumide vahendamise eest.

Kanepi osas liigub globaalne trend liberaliseerimise suunas. Kuid mida arvab sellest Pakosta ja Eesti 200? “Eesti 200 ei toeta praegu kanepi legaliseerimist. Riikides, kus kanep on legaliseeritud, on noorte seas tarvitamine suurenenud, vaimse tervise probleemid süvenenud, illegaalne turg kasvanud ning üksikute suurfirmade kasumid tõusnud, kelle peakorterid asuvad tegelikult väljaspool riiki. Kanepi legaliseerimine võib tekitada noortes eksliku arusaama, et on olemas head ja halvad narkootikumid. Sõltuvuse korral liigutakse kanepi juurest edasi kangemate narkootikumide poole, kuna kanepi tarvitamine tekitab harjumist ja mõnutunde saavutamiseks on vaja järjest tugevamaid aineid,” ütles Pakosta.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
+1
1

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Reklaam

Sotsiaalmeedia

Reklaam