Viimased teadusuuringud on toonud esile võimaliku positiivse seose kanepi tarbimise ja kergemate COVID-19 sümptomite vahel.
Uuring, mille viis läbi New Yorgis asuv Northwell Health meditsiinikeskus ning mis avaldati hiljuti ajakirjas Cannabis and Cannabinoid Research, viitab, et kanepi tarvitajatel on väiksem tõenäosus kogeda raskekujulist COVID-19 haigust ning selle tagajärel esinevaid tüsistusi.
Teadlased analüüsisid suurt andmebaasi, mis hõlmas endas COVID-19 patsientide raviandmeid ning jagasid need rühmadeks vastavalt sellele, kas patsient oli kanepitarbija või mitte. Uuringusse kaasati üle 322 000 inimese, kellest ligikaudu 2600 olid kanepi kasutajad. Uuringu tulemuste kohandamiseks arvestati selliste teguritega nagu vanus, rass, sugu ja kaasnevad haigused, et tagada täpsem võrdlus kanepi tarbijate ja mittekasutajate vahel.
Tulemused näitasid, et raskete haigusjuhtumite esinemissagedus oli kanepitarbijate seas madalam – 28,2% võrreldes 46,6% mittekasutajate seas. Ka suremus oli kanepitarbijatel madalam, olles 2,8%, samas kui mittekasutajate seas oli see 5,1%. Lisaks viitasid andmed sellele, et kanepi tarvitajatel oli lühem haiglaravi kestus, keskmiselt 6,4 päeva võrreldes mittekasutajate 7 päevaga.
Teadlased usuvad, et need tulemused võivad tuleneda kanepi immunomoduleerivast toimest, mis võib aidata organismil paremini reageerida viirusele ja vältida raskete tüsistuste teket. Arstide sõnul oli kanepitarbijatel madalam raskete sümptomite, intubatsiooni, ägeda respiratoorse distressi sündroomi (ARDS), hingamispuudulikkuse, sepsise ja mitme elundi puudulikkuse esinemissagedus.
See uuring ei ole esimene, mis viitab kanepi võimalikule kasulikule toimele COVID-19 kontekstis. 2022. aastal avaldasid Oregoni ülikooli teadlased uuringu, milles leiti, et teatud kanepis leiduvad looduslikud ühendid suutsid takistada viiruse piigivalkude seostumist inimrakkudega, vähendades sellega viiruse levikut kehas.
Kuigi need uuringud viitavad positiivsetele tulemustele, on oluline meeles pidada, et kanepi mõju immuunsüsteemile ja COVID-19-le vajab veel täiendavat uurimist ning ei tohiks asendada teaduslikult tõestatud meditsiinilisi meetodeid.
Lisa kommentaar