Euroopa uimastiteagentuuri (EUDA) värske 2025. aasta uimastiraport kinnitab, et kanep on jätkuvalt Euroopa enim tarvitatav illegaalne aine, mille aastane turuväärtus ulatub hinnanguliselt 12,1 miljardi euroni.
Raporti andmetel on 24 miljonit Euroopa täiskasvanut tarvitanud kanepit viimase 12 kuu jooksul, neist 4,6 miljonit teevad seda igapäevaselt. Uuringud põhinevad liikmesriikide 2024. aastal kogutud andmetel ning hõlmavad EL-i, Norra ja Türgit.
Kasutajaskond ja trendid
Raporti kohaselt on ligikaudu 8,4% kõigist eurooplastest vanuses 15–64 tarvitanud kanepit viimase aasta jooksul. Eluaegse kasutuse osas juhib Prantsusmaa, kus 50,4% vastanutest on vähemalt korra elu jooksul kanepit proovinud. Talle järgneb Hispaania (43,7%) ja Itaalia (34,8%).
Noorte seas on tarvitamine viimase 20 aastaga märgatavalt vähenenud. Kui 2003. aastal tunnistas 15–16-aastastest õpilastest 9,7%, et on viimase kuu jooksul kanepit tarvitanud, siis nüüdseks on see langenud 5,7%-le. Samuti on vähenenud nende osakaal, kes on kanepit proovinud enne 13. eluaastat – 2,6% õpilastest tunnistas, et see juhtus enne teismeiga.
Tarvitamise viisid ja keskkond
Enamik kanepitarvitajaid eelistab kodust keskkonda – üle 90% kasutab kanepit kodus. Samuti eelistavad kasutajad suitsetada kanepit traditsioonilises joints-vormis, olgu see siis ürdi või hašišina.
Raport toob esile, et kanepitoodete tugevus, eriti hašiši puhul, on aastatega oluliselt kasvanud. Ajavahemikus 2013–2023 on hašiši keskmine THC-tase peaaegu kahekordistunud, samas kui kanepitaime THC-tase on jäänud enam-vähem stabiilseks. Samas hoiatatakse, et jaemüügitasandil võivad THC-tasemete erinevused olla väga suured.
Rekordilised konfiskeerimised ja uued salakaubateed
- aastal ulatusid kanepi konfiskeerimised Euroopas rekordtasemeni. Liikmesriigid andsid teada:
- 259 000 hašiši konfiskeerimisest kogukaaluga 551 tonni
- 219 000 kanepiürdi konfiskeerimisest kogukaaluga 201 tonni
Raport rõhutab, et kanepi salakaubandus on kohandumas globaalse legaliseerimise lainega. Lisaks traditsioonilistele mere- ja maismaateedele kasutatakse nüüd üha enam reisilennukeid, millega tuuakse kanepit Euroopasse näiteks Kanadast, USA-st ja Taist.
Murekoht: sünteetilised ja pool-sünteetilised kanabinoidid
EUDA raportis osutatakse üha sagedamini esinevatele haiglaravijuhtumitele, mis on seotud võimsate kontsentraatide (nt rosin, shatter) ja sünteetiliste kanabinoididega, mida tihti müüakse eksitavalt naturaalse kanepina.
Erilist tähelepanu pälvivad pool-sünteetilised ühendid nagu HHC, HHC-P ja THCP, mis on mõnedel EL-i turgudel legaalselt saadaval. Tšehhi mürgistusteabekeskus registreeris üle 170 juhtumi seoses HHC-ga ajavahemikus juuni 2022 – veebruar 2024, paljud neist puudutasid noori ja lapsi, kes olid tarvitanud näiteks HHC-ga tarretiskomme.
Teadlased hoiatavad, et teadmised HHC mõjudest inimesele on piiratud ning on ilmnenud viiteid seostele psühhoosijuhtumitega.
Alaraporteerimine ja järeldused
Raportis juhitakse tähelepanu sellele, et tõelised tarvitamismahud võivad olla suuremad, kuna osades riikides on inimesed kartlikud tunnistama illegaalsete ainete tarvitamist.
Kuigi kanep jääb jätkuvalt Euroopa enimtarvitatavaks ebaseaduslikuks narkootikumiks, viitab raport nii üha keerukamale turule kui ka vajadusele parema reguleerimise ja ohuteavituse järele, eriti seoses uute sünteetiliste toodetega ja noorte kaitsmisega.
Küsi ChatGPT vestlusrobotilt
Lisa kommentaar