USA antidopingu agentuuri juhi arvates peaks kanep olümpiasportlastele lubatud olema

USA antidopingu agentuuri juhi arvates peaks kanep olümpiasportlastele lubatud olema

Kanepi suhtes valitsevad hoiakud on mitmetes suuremates spordiliigades muutumas.

UFC oli üks esimesi spordisarju, mis eemaldas kanepi regulaarsest dopingukontrollist ning peatselt järgnes neile ka NCAA. Siiski on olümpiamängudel kanepi tarvitamine siiski keelatud ning seda kontrollib Maailma Antidopingu Agentuud (WADA). Viimane valmistab aga pettumust USA Antidopingu Agentuuri (USADA) juhile Travis Tygartile.

„See on pettumust valmistav” ütles Tygart intervjuu käigus Yahoo Sportsile.

„Me peaksime olema avatud ja ausad kanepi mittetõhususe osas oma soorituste parandamisel erinevatel spordialadel. Me ei ole siin, et tegeleda meelelahutuslike uimastite kontrolliga. Meie eesmärk on ära hoida pettusi ning ebaausaid võtteid spordis.”

Erinevad ained, erinevad standardid

Tygart väljendas oma seisukohti ka siis, kui Sha’Carri Richardson diskvalifitseeriti Tokyo olümpiamängudel positiivse kanepitesti tõttu. Ta nimetas Richardsoni eemaldamist võistluselt südantlõhestavaks, eriti kuna iluuisutaja Kamila Valijeva lubati võistlema hoolimata positiivsest testist teise jõudlust parandava aine suhtes. Valijeva kaotas hiljem oma tiitli ning talle määrati 4-aasta pikkune võistluskeeld.

Veel üks doinguprobleem kerkis esile 2024. aasta aprillis, kui New York Times teatas, et üle 20 Hiina tippujuja olid 2021. aastal andnud positiivse testi tuntud sooritust parandava aine suhtes. WADA ja Hiina Antidopingu Agentuud väitsid, et põhjuseks oli saastunud liha. Positiivsed testid jäid salatuskatte alla kuni New York Times need käesoleval aastal avalikustas. Kuusjuures üks nendest samadest ujujatest kuulub ka 2024. aastal Hiina olümpiakoondisesse. Samal ajal sai Richardson vaid kanepi suitsetamise eest karistatud.

Vaatamata tagasilöökidele on Richardson pärast diskvalifitseerimist tugevalt tagasi naasnud võites ka maailmameistritiitli. Hetkel osaleb ta ka 2024. aasta Olümpiamängudel. Seevastu Hiina ujujad on nüüd antidopinguregulaatorite ja kaasvõistlejate suure tähelepanu all.

Kas kanep tuleks sportlastele ära keelata?

Pärast muutusi USA kanepialastes seadustest loodab Tygart sarnaseid muutusid näha ka rahvusvahelisel tasandil. Paraku võtavad taolised protsessid WADA’l tohutult aega. 2021. aasta Richardsoni diskvalifitseerimine käivitas vähemalt agentuuris tulise arutelu, mis viis USADA poolt taotletud teadusliku ülevaate kokkupanemiseni kanepi kohta.

Keelatud ained peavad vastama vähemalt kahele kolmest kriteeriumist:

  • Potentsiaalne sooritust võimendav mõju
  • Tegelik või potentsiaalne terviserisk
  • Rikub spordivaimu

Teadlased ei leidnud ühtegi tõendit, et kanep aitaks sportlastel oma soortitusi parandada. Ei aita see ka vastupidavust suurendada ega taastumist kiirendada. Siiski on olemas tõendeid kanepi positiivsest mõjust sportlastele ja seda kuuleb tihti nende endi suust. Mitmed sportlased on varasemalt väitnud, et kanep aitab neil valu või ärevust maandada. Lõpuks leidis WADA, et kanep siiski vastab kahele ülejäänud punktile ning THC’d sisaldav kanep jääb keelatuks. Agentuur lubab sportlastel aga CBD’d vabalt kasutada.

Richardsoni, Valijeva ja Hiina ujujate kogemused on väga erinevad. Kaks neist kasutasid teadaolevaid jõdlust parandavaid aineid, kuid lubati sellegipoolest võistlema. Üks sportlastest oli aus spordisooritusi mitte parandava kanepi suhtes ning sai disklaffi.

Selline näide toob esile suure lõhe USA ja rahvusvahelise kanepipoliitika vahel ning viitab ühlasti ka kanepiga seotud stigmale.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Reklaam

Bleiz Headshop, Tallinn, Estonia, Eesti, Narva mnt 38, Harjumaa, smoke shop, cbd

Sotsiaalmeedia

Reklaam