Vägagi julge sammuna, mis tekitas Norra rahvas nii arutelu kui ka muret, avas mõni aeg tagasi oma uksed Oslos Bisletti naabruses asuv kohvik, mille nimi eesti keelde tõlgituna oleks „Norra tingimused”.
Avalikult kanepit müünud kohvik meelitas kohale mitusada inimest, kes soovisid kaasa lüüa unikaalses sotsiaalses ja poliitlises avalduses.
Norra õigustele orienteeritud uimastipoliitika liidu (AROD) juht Roar Mikalsen oli mees, kes kohviku avas ning tema eesmärgiks oli seada kahtluse alla Norra ranged uimastiseadused ning käivitada dialoog uimastipoliitika reformi üle.
Mikalsen ei raisanud aega ning müüs vähem kui tunniga umbes 600 grammi jagu kanepit, mille müügitulu oli hinnanguliselt 50 000 Norra krooni ehk ehk ca 6500€.
Hoolimata toetajate kui ka Mikalseni esialgsest entusiasmist jäi kohviku tegutsemisaeg siiski lühikeseks. Vaid pärast 5 minutit pärast müügiga alustamist, astusid uksest sisse kohalikud politseiametnikud, kes sulgesid asutuse ning konfiskeerisid nii kanepi kui ka teenitud sularaha.
Mikalseni ähvardab nüüd potensiaalne kriminaalsüüdistus uimastite levitamise eest. Kuna mehe müüdud kogus oli suur, siis võib teda potensiaalselt ees oodata ka vanglakaristus. Mees ise loodab aga, et see samm tõstatab inimõiguste ja uimastipoliitika küsimused esiplaanile.
Üks kohviku toetajatest dr Aina Mumbi avaldas algatusele toetust, rõhutades ravikanepi võimalikku kasu krooniliselt haigete inimeste jaoks. Mumbi väitis, et kuigi kanep ei ole imerohi, pakub see paljudele tavapärastele ravimitele ohutumat alternatiivi ning see peaks olema abivajajatele kättesaadav.
Kuid mitte kõik ei jaga Mumbi entusiasmi. Narkomaaniat ennetava organisatsiooni Actis peasekretär Inger Lise Hansen kritiseeris Mikalseni taktikat kui hoolimatut käitumist ning tähelepanu nõudmist.
Hansen rõhutas vajadust põhjaliku uimastireformi jätele, mis keskenduks pigem ennetusele ja ravile.
Kuigi mõned riigid on liikunud isiklikuks kasutamiseks mõeldud kanepi legaliseerimis või dekriminaliseerimise suunas, on Norra jätkuvalt selle vastu. Vaatamata üleskutsetele viia läbi reforme, pälvis valitsuse hiljutine ettepanek narkootikumide omamise dekriminaliseerimiseks vastuseisu, mis tõi esile jätkuva lõhe riigi uimastipoliitikas.
Lisa kommentaar