Hiljutise teadusuuringu tulemused viitavad võimalusele, et kanepi kasutamine võib aidata opioidisõltlastel kergemini sõltuvuse raskustega toime tulla. Kuigi tulemused on paljulubavad, on tarvis täiendavaid kliinilisi uuringuid, et nende täpsust kinnitada.
Opioidide kuritarvitamine, mida sageli nimetatakse morfinismiks, põhjustab igal aastal sadu tuhandeid surmasid kogu maailmas. Traditsiooniliselt on opioidisõltuvuse ravis kasutatud metadooni või suboksooni, mis leevendavad võõrutusnähtusid ja vähendavad iha opioidide järele. Ent Lõuna-California Ülikooli teadlased toovad välja, et kanep võiks täiendava võimalusena kuuluda selle raviarsenali hulka, vahendab Guardian.
Uuring, mis avaldati teadusajakirjas Drug and Alcohol Dependence Reports, on eriline mitmel põhjusel. Esiteks keskenduti opioiditarvitajate enda elulistele kogemustele ja vaadetele, mitte ainult kuivale statistikale. Teiseks on märkimisväärne, et uuringut rahastas USA riiklik narkootikumide kuritarvitamise instituut, mis on tavapäraselt suunanud tähelepanu just kanepi võimalikule kahjulikkusele.
Uurimistööd juhtinud teadlane Sid Ganesh tõi esile, et kvalitatiivsed uuringud annavad unikaalse ülevaate, kuidas teatud sekkumised tegelikult mõjutavad haavatavamaid ühiskonnagruppe. See on eriti oluline selliste sihtrühmade puhul, nagu opioidisõltlased, kelle olukord ei pruugi peegelduda tavapärastes kvantitatiivsetes uuringutes. Näiteks uuringus osalenutest oli üle poole kodutud ning 70 protsendi sissetulek jäi allapoole elatusmiinimumi.
Uuringu raames küsitleti 30 opioidisõltlast Los Angeleses. Teadlased rõhutavad, et iga täiendav teadmine opioidsõltuvuse ja kanepitarbimise seostest on väärtuslik, sest opioidide üledoosid on viimastel aastatel sagenenud. 2022. aastal suri Ameerika Ühendriikides opioidide üledoosi tõttu üle 80 000 inimese, samas kui Eestis oli see arv 56.
Uuringu tulemused on julgustavad, kuid ei luba teha kindlaid järeldusi
Varasemad uuringud on osutanud, et kanepi kättesaadavuse suurenemine, näiteks legaliseerimise kaudu, võib aidata opioidide tarbimist vähendada. Samas pole teadlased siiski üksmeelel, kas see võiks ka üledooside arvu langetada. On uuringuid, mis viitavad positiivsetele muutustele, kuid on ka neid, mis ei näe olulisi tulemusi või osutavad hoopis üledooside kasvu.
Ganesh ja tema kolleegid leidsid, et kanep võib aidata sõltlastel toime tulla opioididest loobumise või tarbimise vähendamise kõige raskemate hetkede jooksul. Uuringu kohaselt kasutatakse kanepit sageli võõrutusnähtude leevendamiseks ning ärevuse ja uimasti järele janunemise kontrolli all hoidmiseks.
Üks uuringus osaleja märkis, et kanepi suitsetamine aitas tal ärevust ja tungi uue annuse järele vähendada. „See justkui eemaldab iha uue kaifi järele,“ sõnas osaleja. Eriti riskirühmaks on just need, kes on hiljuti lõpetanud uimastite tarvitamise või seda oluliselt vähendanud, kuna nende taluvus opioidide suhtes on langenud, suurendades üledoosi riski.
Oluline on märkida, et paljud uuringus osalejad ei kasutanud kanepit tingimata sellepärast, et see oleks parim ravim opioidsõltuvuse vastu, vaid pigem seetõttu, et see oli hõlpsasti kättesaadav. Näiteks üks osaleja selgitas, et kasutas kanepit, et leevendada fentanüüli tarbimist, oodates samal ajal retsepti suboksoonile.
Ganesh rõhutas, et nende uuringu üks olulisemaid järeldusi on vajadus parandada opioidisõltuvusega inimeste ligipääsu kõigile kahjude vähendamise meetoditele, sealhulgas sellistele ravimitele nagu metadoon ja suboksoon, puhastele süstaldele, naloksoonile ning võimalusel ka kanepile.
Suhtumine kanepisse muutub
Case Western Reserve’i Ülikooli meditsiiniprofessor Ryan Marino sõnul pole praegusel hetkel piisavalt andmeid, et öelda kindlalt, kas kanep võib tõepoolest opioidisõltlasi aidata. Ta on oma praktikas näinud patsiente, kelle jaoks on kanep olnud elupäästjaks, kuid on ka neid, kellele see ei ole kasulik olnud. „Kui see aitab kas või ühte inimest loobuda või vältida üledoosi, on see piisav põhjus kanepit kaaluda. Üks päästetud elu on hindamatu väärtusega,“ lisas Marino.
Kanepi tõhususe paremaks hindamiseks opioidisõltuvuse ravis tuleb läbi viia täiendavaid kliinilisi uuringuid, kuid nende korraldamine on olnud ajalooliselt keeruline, osaliselt tänu rangetele föderaalsetele piirangutele.
Marino tõi samuti esile, et ühiskonnas muutuvad hoiakud avaldavad mõju ka meditsiinilisele praktikale. Kui varem võidi kanepit tarbivad opioidisõltlased võõrutusravi programmidest välja visata, siis nüüd nähakse üha rohkem, et kanep ei ole takistus ravile, vaid võib olla osa laiemast ravipaketist.
Lisa kommentaar